Ilyina Tetyana

Novosofijivka (Mykolayiv obl.), Ukrajina

Studium: Národní pedagogická univerzita, oddělení umění v Kyjevě (1993).

Organizována: Ukrajinská umělecká unie Kyjev

Výtvarnice a pedagožka Kyjevského státního institutu dekorativního umění a designu. S technikou uměleckého smaltu se seznámila v rámci workshopů na Národní univerzitě v Kyjevě-Kyjevsko-mohylanské akademii a soukromě u ukrajinského smaltéra Olexandra Borodaye. Pracuje s uměleckým technickým smaltem s použitím kovových prvků vkládaných do frit.

Výstavy a sympozia smaltu: Zúčastňuje se všech výstav Ukrajinské umělecké unie od roku 1995. Podílela se na vnitřní výzdobě interiérů katedrály sv. Michaly v Kyjevě (1999-2001), kostela Naší Paní Marie v Kyjevě (2002-4), koncertního sálu v Poltavě (2003) a stanice metra v Charkově (2006). Získala stipendium Ministerstava kultury Polska Gaude Polonie 2008. Zúčastnila se projektu „Butterfly -road“, Hof van Twente (výměny uměleckých zkušeností) v Holandsku 2010. Samostatně vystavovala v Staflu, Německu 2009. Skupinových výstav se zúčastňuje od roku 2004 (Holandsko, Polsko, Ukrajina, Rusko, Rumunsko). 12. Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt 2011. Výstava 12. Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt 2011 Frýdlant n. O.

Zastoupení ve sbírkách: Ministerstvo kultury Ukrajiny, Národní muzeum dekorativního umění Ukrajiny v Kyjevě; Galerie uměleckého smaltu a litiny ve Frýdlantu n. O. Soukromé sbírky na Ukrajině, v Německu, Holandsku, Polsku a USA.