Neuwirt Jiří

Ostrava, Česká republika

Studium: Střední uměleckoprůmyslová škola v Brně, oddělení tvarován plastických hmot u prof. Fr. Schenka a Fr. Navrátila.

Organizován: Člen výtvarného spolku Nová věc, který je součástí Unie výtvarných umělců a teoretiků a Skupiny 4.

Výtvarník a pedagog. Po ukončení školy se zabýval kovářskými realizacemi a medailérstvím. Později se zaměřuje na grafickou tvorbu, specializuje se na ilustraci a design knih, ex libris a volnou grafiku. Byl dlouhá léta kurátorem Galerie uprostřed města v Ostravě. Za svou tvorbou hl. v oblasti ex libris získal celou řadu mezinárodních ocenění. O smalt se díky spolupráci s firmou Beskyd s.r.o. ve Frýdlantu n. O. zajímá dlouhodobě, s realizací začal v roce 2011.

Výstavy a sympozia smaltu: Vystavuje od roku 1968. Pravidelně se zúčastňuje výstav ex libris u nás i v zahraničí (např. Belgie, Kanada, Slovensko, Makedonie, Polsko). Ve smaltu 12. Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt 2011. Výstava 12. Mezinárodní sympozium Frýdlantský umělecký smalt 2011, Frýdlant n. O.

Zastoupení ve sbírkách: Památník národního písemnictví Praha, Kabinet grafiky ex libris Chrudim, GVU Ostrava, Galerie uměleckého smaltu a litiny Frýdlant n.O., v galeriích v zahraničí (grafika) Lodž, Ostrov Wielkopolski, Malbork, Skopje, Sint Niklas ad. a soukromých sbírkách v Evropě , USA, Asii.